Recently added item(s)
Polar 4 Drawer Counter Fridge 240Ltr
£1,635.11 excl. VAT
Stainless Steel Finish. 1/1 Gastronorm compatible. 4 Drawer
1 in stock
Product Description
Gastronorm compatible commercial counter, ideal for kitchens where space is at a premium, giving extra worktop and refrigerated storage for food.,1/1 gastronorm compatible interior for rapid filling/access,Bottom compressor for a narrower fit,Easy to clean work top,Automatic defrost,Fan assisted cooling for rapid temperature recovery,.,.
Product Specification
| Capacity | 240Ltr |
|---|---|
| CompDimensions | 880(H) x 900(W) x 700(D)mm |
| CompInsulation | 60mm |
| CompMaterialExt | Stainless steel |
| CompMaterialInt | Stainless steel |
| CompPower | 220-240V. 230W. 1.8A |
| CompRefrigerant | R600a |
| CompTempRange | 2°C to 5°C |
| CompVoltage | 230V |
| CompWarranty | 2 Years On-Site Parts & Labour |
| Weight | 74kg |

