Recently added item(s)
Polar Light Duty Upright Freezer 365Ltr
£1,078.96 excl. VAT
365 Ltr. Net usable capacity: 258 Ltr
This product is available but please contact us on 0208 5569060 / sales@andycatering.com for the expected delivery date.
Product Description
Light duty, tall freezer to maximise space. LED digital temperature display and rear castors for manoeuvrability. Features 7 fixed shelves. CFC free., Secure lockable door,6 sturdy fixed shelves, , , , ,
Product Specification
| Capacity | 365Ltr |
|---|---|
| CompDimensionsInt | 1620(H) x 480(W) x 471(D)mm |
| CompInsulation | 60mm |
| CompMaterial | Stainless Steel |
| CompMaterialExt | Stainless steel |
| CompPower | 2A |
| CompRefrigerant | R600a |
| CompTempRange | -25°C to -10°C |
| CompVoltage | 230V |
| CompWarranty | 2 Years On-Site Parts & Labour |
| Weight | 74kg |
| CompDimensions | 1855(H) x 600(W) x 600(D)mm |

