Recently added item(s)
Polar Light Duty Upright Freezer White 365Ltr
£1,001.09 excl. VAT
365 Ltr. Net usable capacity: 258 Ltr
100 in stock
Product Description
A range of commercial and light duty upright cabinet refrigerators and freezers., 7 fixed shelves,CFC free, Lockable for added security, Rear castors for easy positioning, Reversible door, ,
Product Specification
| Capacity | 365Ltr |
|---|---|
| CompDimensions | 1850(H) x 600(W) x 600(D)mm |
| CompDimensionsInt | 1620(H) x 480(W) x 471(D)mm |
| CompInsulation | 60mm |
| CompMaterialExt | White |
| CompPower | 230V. 210W. 2A |
| CompRefrigerant | R600a |
| CompTempRange | -25°C to -10°C |
| CompVoltage | 230V |
| CompWarranty | 2 Years On-Site Parts & Labour |
| Weight | 74kg |

